Dekoracyjne malowanie ścian. Jak doradzić inwestorowi odpowiedni dobór farby?
Dekoracyjne malowanie ścian zaklada wprowadzenie do wnętrza kolorów, struktur i zróżnicowanego wykończenia powierzchni. Dzięki barwom i strukturom można optycznie przestrzeń powiększyć, stworzyć w niej odpowiedni nastrój, wyeksponować lub ukryć pewne elementy wyposażenia. Co prawda, o wyborze koloru farby zazwyczaj decyduje inwestor, jednak doświadczony wykonawca powinien umieć doradzić, która farba najlepiej sprawdzi się do malowania, a z którą bez problemu da się uzyskać wymarzone efekty.
Każde dobrze zaprojektowane wnętrze stanowi spójną koncepcyjnie całość, jak pod względem stylu i funkcji tak i dobranych kolorów. Oczywiste jest, że wybrane kolory ścian powinny dopełniać całości, podkreślać zamysł i przede wszystkim dekorować pomieszczenie. Jednak dzięki dekoracyjnemu malowaniu ścian, odpowiednio dobranym barwom i strukturom można również optycznie przestrzeń powiększyć, stworzyć w niej odpowiedni nastrój, wyeksponować lub ukryć pewne elementy wyposażenia. I tu na pomoc inwestorowi może przyjść doświadczony wykonawca.
- Czytaj też: Stara cegła na ścianie. Układanie płytek typu stara cegła krok po kroku - instrukcja i FILM
Dekoracyjne malowanie ścian a optyczne powiększenie wnętrza
Jak malować ściany, aby pomieszczenia wydały się większe? Pomieszczenia powiększymy optycznie, gdy do malowania ścian użyjemy farb o niewielkim nasyceniu i bieli. Kolory takie odbijają dużą ilość światła, potęgując efekt przestrzeni. Dodatkowym czynnikiem wzmacniającym może być satynowa powłoka wykończeniowa ściany oraz jasne elementy wyposażenia. W wyjątkowo małych pomieszczeniach warto jest zastosować znane triki dekoratorskie, jak np. pozostawienie pod sufitem jasnego pasa w jego kolorze, zastosowanie lustra czy użycie wysokich listew przypodłogowych.
Niespodziewane rezultaty przynosi także zastosowanie połyskujących lub polerowanych struktur dekoracyjnych w jasnych wybarwieniach np. perla sabbia, stiuk wenecki lub inne. Efekt końcowy takich zabiegów może przerosnąć najśmielsze oczekiwania właściciela. To samo pomieszczenie zaprezentuje się jako większe, bardziej świetliste i wyjątkowo przestronne.
Obowiązkowe stosowanie jasnych kolorów w niedużych pomieszczeniach nie wyklucza jednak użycia w nich nasyconych barw. Ale zdecydowanie należy je odradzać na całej powierzchni ścian. Intensywne kolory w małym wnętrzu powinny być raczej akcentem niż tłem. Warto wtedy wygospodarować fragment ściany lub jakiś element architektoniczny (filar, wnękę) który można podkreślić za pomocą intensywnego koloru. Nada on wnętrzu ton i stanie się miejscem centralnym. Warto również dorzucić we wnętrzu dodatki w tym samym kolorze (poduszki, świece, bibeloty).
Malowanie ścian - pomysły na wprowadzenie nastroju do wnętrza
Kolor jest najważniejszym elementem wnętrza mającym decydujący wpływ na panującą w nim atmosferę. To dzięki kompozycji barw, w tym dekoracyjnemu malowaniu ścian, można stworzyć przestrzeń wyciszającą lub przeciwnie - pobudzającą; wesołą lub melancholijną. Planując kolorystykę trzeba więc uwzględnić funkcję wnętrza i temperament jej mieszkańców by kolory nie drażniły, nie przeszkadzały, a raczej wspierały i współpracowały z mieszkańcami.
Dekoracyjne malowanie ścian a korekta nieforemnego pomieszczenia
Dzięki właściwie użytym kolorom i strukturom, możemy poprawić kształt nieforemnego pomieszczenia. Inwestora można przekonać, że pomieszczenie będzie wyglądać na bardziej kształtne i proporcjonalne. Silne barwy oraz wyraziste struktury wydają się nam przybliżać, dzięki czemu mamy wrażenie, że ściana wychodzi nam naprzeciw. Można więc zastosować ten zabieg na ścianie na końcu długiego korytarza czy suficie w bardzo wysokim pomieszczeniu.
Kolor ścian ma wpływ na to jak postrzegamy elementy wyposażenia i jaką rangę mają one we wnętrzu. Chcąc na przykład sprawić by nieciekawa sofa czy blat biurka nie rzucały się zbytnio w oczy należy je ujednolicić kolorystycznie z kolorem ściany. Wykonując taki zabieg dobrze jest jednocześnie wyeksponować (skontrastować) inne elementy np. ciekawą lampę, designerski fotel czy obraz.
Podobnie możemy wykorzystywać struktury dekoracyjne. Gładka, nowoczesna, lakierowana szafka wyeksponowana na tle wyrazistej struktury stanie się bardziej widoczna, niż ta sama postawiona na gładkim tle. Dzieje się tak nawet wtedy, jeśli kolorystyka mebla jest zbliżona do tła.
Dziś, kiedy na rynku dostępne jest całe bogactwo farb i struktur, świadome ich wykorzystanie może być elementem dekoracyjnym przestrzeni mieszkalnej i narzędziem do tworzenia pięknych aranżacji. A zadaniem dobrego wykonawcy jest już nie tylko doradzenie inwestorom jaki rodzaj farby wybrać.