Dom po powodzi - jak osuszyć?

2010-05-21 13:08
Dom po powodzi - jak osuszyć?
Autor: Skorupski Michał

Osuszanie domu można rozpocząć, gdy z pomieszczeń zostanie usunięta woda oraz wszystkie mokre rzeczy, przedmioty i elementy wykończenia.

Usuń wodę

Od chwili, w której wszedłeś do domu i otworzyłeś wszystkie okna i drzwi, rozpoczęło się jego osuszanie. Dopóki jednak w domu będzie stojąca woda, mokre posadzki i namoknięte tynki, dom nie wyschnie szybko, nawet wtedy, gdy pogoda jest ciepła i sucha. Dlatego najszybciej, jak to będzie możliwe, usuń wodę za pomocą pomp, wiader, gąbek, szmat itd. To powinien być zawsze pierwszy krok. Do zbierania wody możesz posłużyć się też odkurzaczem z funkcją zbierania wody. Lepsze od domowych są odkurzacze przemysłowe, które można czasem wypożyczyć. Są większe i mają większą moc. Mają dodatkowe przystawki, dzięki którym można łatwiej dostać się do szczelin i trudno dostępnych miejsc. Takim odkurzaczem usuniesz więcej wody z powierzchni podłogi i z przedmiotów niż w jakikolwiek inny sposób. Pamiętaj jednak, żeby traktować śmieci zebrane przez odkurzacz, a także wszystkie końcówki i węże, jako przedmioty skażone: nigdy nie zwracaj tych przedmiotów właścicielom bez uprzedniego ich wyczyszczenia.

Pamiętaj o wentylacji

Gdy z domu usunięta już została woda oraz wszystkie mokre rzeczy, przedmioty i elementy wykończenia, możesz pomyśleć o osuszaniu.
Pamiętaj, że najlepsze, choć długotrwałe, jest suszenie naturalne, czyli po prostu intensywne wietrzenie przy szeroko otwartych oknach. Niestety nie wszystkie pomieszczenia i miejsca daje się skutecznie przewietrzać, by wysychały w ten sposób, a ponadto nie zawsze sprzyja temu pogoda. Włączaj więc wentylatory, by przyspieszyć osuszanie, jeśli powietrze na zewnątrz jest suche i ciepłe. Jeśli jest chłodno, oprócz wentylatorów włącz ogrzewanie.
Nie przegrzewaj pomieszczeń powyżej 35oC, ponieważ wyższa temperatura może spowodować paczenie się nie zalanych podczas powodzi mebli i elementów wykończeniowych z drewna.

Możesz przyśpieszyć suszenie

Dodatkowe źródła ciepła. Dodatkowe źródła ciepła – szczególnie wtedy, gdy nie działa domowe ogrzewanie – mogą przyspieszyć osuszanie. Dobrym rozwiązaniem mogą być piece elektryczne.
Urządzenia grzewcze na olej, propan, gaz ziemny wytwarzają parę wodną przy spalaniu paliwa. Jeżeli spaliny z nich nie są kierowane bezpośrednio na zewnątrz, dodają one wilgoci do powietrza wewnętrznego. Takie piece mogą być skuteczne, gdy działają jednocześnie z urządzeniami usuwającymi wilgoć.
Należy jednak pamiętać, że razem z dodatkowymi urządzeniami grzewczymi konieczne jest włączenie wentylatorów, które wymuszą ruch powietrza w pomieszczeniu. Otwieranie okien zwykle nie jest wystarczające. Samo podgrzewanie powietrza tylko w niewielkim stopniu przyspieszy osuszanie.
Uwaga: korzystaj z wszelkich urządzeń grzewczych bardzo ostrożnie. Powierzchnie ich przeważnie mocno się nagrzewają, co grozi poparzeniem i może spowodować pożar; w wilgotnym domu łatwo też może dojść do spięcia i porażenia prądem.

Jeśli do suszenia domu używasz jednak grzejników na benzynę, naftę lub propan-butan, pamiętaj, że urządzenia te mogą wytwarzać duże ilości śmiertelnie trującego tlenku węgla, jeśli nie pracują prawidłowo, dlatego tak ważna jest intensywna wentylacja, a najlepiej – zainstalowanie czujnika wykrywającego CO.

Osuszacze powietrza.

Jeśli na zewnątrz jest wilgotno i parno, powietrze docierające do domu z zewnątrz samo zawiera dużo pary wodnej. Także wtedy, gdy powietrze zewnętrzne jest chłodne i wilgotne, lepszym rozwiązaniem niż wentylacja i dodatkowe ogrzewanie jest intensywne usuwanie wilgoci elektrycznymi osuszaczami powietrza. Osuszacze powietrza zamieniają wilgoć w powietrzu na wodę i przyspieszają przez to proces osuszania. Są energooszczędne: osuszacz zużywa mniej energii elektrycznej niż odpowiadające mu ogrzewanie i wentylacja mechaniczna, a przynosi podobne efekty.
Duże osuszacze można czasami wypożyczyć. Można je z powodzeniem stosować w połączeniu z niewielkimi źródłami ciepła, ponieważ ilość wody, jaką osuszacz usuwa każdego dnia, jest tym większa, im wyższa jest temperatura w osuszanym pomieszczeniu.

Wybór osuszacza powietrza.

Decydując się na zastosowanie osuszacza, postaraj się zdobyć jak największy (lub kilka dużych, jeśli zawilgocenia są bardzo duże); szukaj także takiego urządzenia, które pracuje w temperaturze, jaką możesz utrzymać. Osuszacze ocenia się według ilości wody (w litrach) usuwanej z pomieszczenia (przykładowa wydajność – 60 litrów na dobę). Wydajność ta dotyczy określonej temperatury, tzw. standardowej (np. 23oC), o czym często się nie mówi. Trzeba podkreślić, że wydajność osuszacza spada gwałtownie, jeśli temperatura wewnątrz jest niższa od temperatury standardowej i wyraźnie wzrasta w wyższej temperaturze. Osuszacze powietrza instaluje się w pomieszczeniach odizolowanych od powietrza zewnętrznego.

Jak możesz sprawdzić, czy już jest sucho

Aby sprawdzić, czy materiały lub powierzchnie są już dobrze wysuszone, na kawałku powierzchni przyklej na pewien czas czystą folię do przechowywania żywności. Jeśli te miejsca nie są jeszcze suche, zrobią się ciemniejsze niż powierzchnia dookoła.

Więcej informacji na http://www.muratordom.pl/budowa/dom-po-powodzi/

Dom po powodzi - jak osuszyć?
Autor: Skorupski Michał
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej