Metalowe konstrukcje sufitów: angielski system profili metalowych NIDA MF
Rynek budowlany mimo pewnego spowolnienia na rynku nie przestaje się rozwijać. Wręcz przeciwnie, ogromna konkurencja wpływa na wprowadzanie coraz ciekawszych i bardziej efektywnych w stosowaniu innowacji. Jednym z nich jest system profili metalowych NIDA MF.
Pochodzące od poszczególnych dostawców elementy do wykonywania metalowych konstrukcji sufitów podwieszanych pod poszycie wykonane z płyty g-k są praktycznie identyczne. Powoduje to bardzo silną konkurencję cenową na rynku. Dlatego szukaliśmy rozwiązania, które pozwoli nam się wyróżnić na tle innych. Za najciekawszy uznaliśmy system profili metalowych NIDA MF, stosowany w Wielkiej Brytanii, a od kilku lat produkowany przez nas dla Siniat Wielka Brytania.
Koszty materiału do wykonania tego systemu są o 15% niższe niż materiału używanego w Polsce, przy jednoczesnym zachowaniu takich samych marż dla producenta i dystrybutora. Drugą zaletą jest łatwość oraz szybkość montażu, który skraca się o ok. 20% w stosunku do czasu niezbędnego do montażu standardowej konstrukcji. Ponieważ nie stosuje się osobnych wieszaków system wymaga także użycia mniejszej liczby elementów niż tradycyjny CD60, co stanowi dodatkowe udogodnienie dla wykonawców, którzy nie są zmuszeni do pracy na miejscu budowy z dużą liczbą drobnych elementów.
W związku z obserwowanym od pewnego czasu spowolnieniem na rynku budowlanym nasiliła się presja ze strony inwestorów, co przekłada się bezpośrednio również na wykonawców oraz cenę dostarczanych rozwiązań z zakresu zabudowy g-k. Szczególnie dotyczy to inwestycji komercyjnych, gdzie powierzchnie do zabudowy niejednokrotnie wynoszą kilka tysięcy metrów kwadratowych. Proponowane przez nas rozwiązanie sufitu angielskiego pozwala uzyskać naszym wykonawcom podczas startu w przetargach na dany obiekt przewagę. Jedną z dotychczasowych realizacji jest między innymi Galeria Handlowa w Płocku, gdzie całkowita wartość zabudowy wyniosła ponad 50 000 m2.
Niestety przyzwyczajenia wykonawców w połączeniu z ograniczoną pojemnością magazynów dystrybutorów powodują, że nasz rynek budowlany jest nadal bardzo konserwatywny, a instalatorzy zwykle mają obawy przed stosowaniem zupełnie nowych dla nich rozwiązań. Jednak z drugiej strony, rosnąca grupa wykonawców stykających się z systemem MF w Wielkiej Brytanii oraz pozytywne opinie tych, którzy po raz pierwszy zastosowali go w Polsce pozwalają wierzyć, że proponowane rozwiązanie stanie się interesującą alternatywą dla systemu CD60.