Najnowsze ściany i podłogi z drewna - zaskakujące i... odkrywane na nowo
Materiały z drewna, pokazane na Targach Budownictwa BUDMA 2013, to m.inn. nowe panele ścienne o rzeźbiarskiej chropowatej powierzchni, maty z bambusa o pięknych barwach i fakturach oraz bruk drewniany do stosowania wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Wszystko niby znane, a jednak zupełnie inne i nowe.
Podczas gdy dawne deski boazeryjne czy deszczułki parkietowe musiały być pierwszej klasy, idealnie równe, bez sęków i o jednolitym odcieniu drewna (nie tylko barwie), to dziś w cenie jest całkiem co innego. Dzisiejsze materiały z drewna noszą znamiona indywidualizmu i są wykonane tak, jakby wyszły spod ręki rzemieślnika. W cenie są niepowtarzalny wygląd, indywidualny design, naturalne przebarwienia i ekologiczne wykończenie drewna, a więc olejowanie lub woskowanie powierzchni, i to tylko produktami super naturalnymi. Wykończenie bez chemii, bez Lotnych Związków Organicznych (LZO), przyjazne środowisku i zdrowiu człowieka. Oto, czym zachęcają dziś do kupna swoich produktów producenci materiałów z drewna.
Ścienne panele drewniane
Panele ścienne z naturalnego drewna proponowane na ściany wyglądają tak, jakby były strugane ręcznie. Nierówna, chropowata powierzchnia drewna wygląda bardzo naturalnie i malowniczo - na większej powierzchni daje niezrównaną fakturę, na mniejszej - akcentuje swój niepowtarzalny rysunek układu deszczułek i samego drewna. Na BUDMIE 2013 pokazała takie panele drewniane mała, nieznana nikomu firma UNIQOO.
Maty z bambusa jako wykończenie ścian i frontów mebli
Egzotyczny bambus znajduje dziś coraz więcej zastosowań także w Polsce. Pokazane na BUDMIE maty bambusowe o przeróżnej barwie, odcieniu, fakturze i wykończeniu mogą być używane bezpośrednio na ściany, ale proponowane są także jako fronty meblowe, płyty meblowe oraz gotowe sztywne panele ścienne. Oferta jest kierowana nie tylko do indywidualnych klientów i architektów wnętrz, ale także do producentów mebli i dodatków wnętrzarskich. Bamboo-Decor wystawił na BUDMIE sporych rozmiarów stoisko, na którym nie tylko można było zobaczyć, dotknąć i pogłaskać poszczególne maty, ale i porozmawiać z architektem wnętrz na temat konkretnego zastosowania tego nowego produktu.
Dostępne są także płyty (gotowe lub na zamówienie) z matą bambusową naklejoną na płytę wiórową (grubości 18 mm) lub płytę MDF (grubości 10 mm). Wielkość standardowa płyt to 270 x 900 mm, ale możliwa jest długość nawet 3400 mm. Maty bambusowe można przyklejać również na płyty z laminatem HPL, ale wtedy grubość płyt wzrasta o ok. 0,7 mm.
Czy płyty z bambusem się nie wypaczą?
Płyty są robione z różnych surowców. Twarda płyta z wykończeniem z maty bambusowej jest wykonana z odpowiednią tolerancją, która umożliwia np. okucie płyty w systemach meblowych. Każdy surowiec naturalny (w tym także maty z bambusa) jest podatny na nagłą zmianę warunków zewnętrznych – czyli wilgotności i temperatury, dlatego zaleca się, aby takie produkty były stosowane w pomieszczeniach wentylowanych o w miarę stałej wilgotności i temperaturze.
Bruk drewniany
Bruk drewniany, choć znany od starożytności, dziś w dobie zrównoważonego rozwoju i poszukiwania materiałów ekologicznych wraca do łask. Jest coraz bardziej popularny. Znany z dziewiętnastowiecznych zastosowań jako nawierzchnia fabryczna, dziś polecany jest przez projektantów loftów i galerii w pofabrycznych halach i magazynach. Bruk drewniany używany był dawniej także jako nawierzchnie przeznaczone dla ruchu konnego, w tym szczególnie na przejazdy w bramach pałaców i kamienic, a także czasem również miejskich chodników (choć jako przejścia dla pieszych przeważały deski drewniane).
Przy wytwarzaniu bruku używało się najtrwalszych gatunków drewna, najczęściej dębu. W dziewiętnastym i dwudziestym wieku bruk dębowy stał się bardzo popularny w USA. Tworzone z niego nawierzchnie ulic przetrwały nawet do dzisiaj (np. w Pensacoli na Florydzie i w Chicago). Po odkryciu, że właściwości bruku dębowego pozwalają na wykorzystanie go jako podłogi w wielkich zakładach produkcyjnych, używano go m.in. w fabrykach samochodowych a także w warsztatach a nawet hutach. W Polsce do dzisiaj bruk drewniany funkcjonuje w jednej z hal Sanockiej Fabryki Autobusów AUTOSAN.
Dzisiaj bruk drewniany staje się coraz bardziej popularny w Polsce i Europie jako wspaniały naturalny materiał na nawierzchnie zewnętrzne, np. w altanach, na tarasach oraz na podjazdy, alejki i chodniki. Układa się go tak samo jak kostkę brukową. Bruk dębowy dostępny jest w formie kostek o wymiarach 10 x 10 x 5 cm lub krążków o różnej średnicy i grubości (także 5 cm). W firmie Dwernik, która miała swoje stoisko na tegorocznej BUDMIE, kupić można także niespotykany wcześniej bruk czereśniowy, akacjowy oraz z drewna wiązu górskiego
Autor: Barbara Kawecka-Zygadło
BUDMA 2013, Stoisko ECCO WOOD