Nieregularne kształty ściany: płyty gipsowe Rigips

2007-05-28 16:06
Krzywe ściany
Autor: brak danych

Zalety ścian konstruowanych w systemach suchej zabudowy są powszechnie znane. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ściany wykonane w tej technologii nie muszą przebiegać w liniach prostych. Na rynku są już dostępne płyty gipsowe, za pomoca których można uzyskać rozmaite kształty ściany.

W systemach suchej zabudowy można tworzyć łuki, krzywizny i tynki z nadaną strukturą. Jeszcze do niedawna do uzyskania krzywizny konieczne było nacinanie lub namaczanie płyt. Obecnie na rynku są dostępne płyty gipsowe specjalnie do tego przygotowane.

Płyty gipsowe, a nieregularne kształty ściany

Płyty gipsowe służą do budowania ścianek i sufitów, a także stosowania ich jako okładzinę na wszystkie zakrzywione powierzchnie. Wyobraźni architektów nie ograniczają już kąty proste i całkowicie płaskie powierzchnie. Płyty mają grubość 6 mm, są zbrojone wewnętrznie i laminowane włóknem szklanym. Ich gięcie odbywa się bezpośrednio na elementach konstrukcji. Należy jednak pamiętać o stosowaniu podwójnego płytowania (po obu stronach ścianki działowej).

Sucha zabudowa. Jak montować płyty gipsowe Rigips?

Zaletą systemów suchej zabudowy wnętrz jest łatwość ich montażu. Przed przystąpieniem do prac należy wyznaczyć przebieg ściany na podłodze (za pomocą sznura, punktaka i znacznika), a następnie nanieść (przy pomocy poziomicy) na sąsiadujące ściany i strop. Kolejnym krokiem jest zamocowanie profili. Na rynku dostępne są specjalne nacięte profile UW (można też kupić zwykłe i samodzielnie je naciąć). Montuje się je na posadzkach i stropach za pomocą wkrętów, w odległości co 50 centymetrów. Pod profile należy położyć taśmę uszczelniającą, a następnie w górnych i dolnych profilach UW umieścić profile CW Ultrastil (najpierw w profilu dolnym, potem w górnym - na minimum 1,5 centymetra). Profile CW umieszczamy maksymalnie co 30 centymetrów. Ścianki łukowe łączy się z pozostałymi ścianami przy pomocy profili CW Ultrastil. Pokrycie pierwszej strony ściany należy rozpocząć od poziomego przykręcenia płyt specjalnymi wkrętami, co 20 centymetrów. Druga warstwa powinna być mocowana z przesunięciem płyt o 60 centymetrów (przy użyciu zwykłych wkrętów do płyt gipsowo-kartonowych).
Po zamocowaniu pierwszej strony ściany, w celu poprawy izolacyjności akustycznej i ogniowej, pomiędzy profilami układa się wełnę mineralną. Pokrycie drugiej strony ściany wykonuje się w ten sam sposób. Połączenia pomiędzy płytami szpachlujemy tylko na zewnętrznej warstwie płyt gipsowo - kartonowych. Do szpachlowania spoin należy używać najbardziej wytrzymałych mas szpachlowych z użyciem taśmy spoinowej.

 

Dane techniczne
  • Opłytowanie – płyty gipsowe Riflex gr. 6mm
  • Konstrukcja – profil słupkowy CW 50 lub CW 75; profil poziomy UW 50 lub UW 75
  • Mocowanie wkręty Riflex 3,9 x 19mm - pierwsza warstwa poszycia; wkręty TN 25 - druga warstwa poszycia; kołki rozporowe lub dyble
  • Szpachlowanie – masa szpachlowa Vario Taśma spoinowa Masa Pro Fin (szpachlowanie końcowe)
  • Uszczelnienie obwodowe
  • Wypełnienie wełna mineralna kamienna lub szklana
  •  taśma uszczelniająca o szer. 50 lub 75 mm, masa szpachlowa

 

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej