Płyta fermacell do budynków użyteczności publicznej. Jakie zastosowanie i właściwości ma płyta fermacell?

2017-10-02 16:06 Materiał sponsorowany
biurowiec
Autor: fermacell Płyty podłogowe fermacell znajdują zastosowanie w budynkach użyteczności publicznej

Płyta fermacell to sprawdzone rozwiązanie podłogowe - suchy jastrych, który zdecydowanie poprawia parametry użykowe budynków mieszkalnych, zarówno jedno, jak i wielorodzinnych, ale nie tylko. Płyta fermacell o symbolu 2 E 22 przeznaczona jest specjalnie do budynków użyteczności publicznej.

 

  • w jaki sposób można poprawić właściwości użytkowe budynków użyteczności publicznej,
  • jakie jest zastosowanie płyty fermacell 2 E 22

 

Zastosowanie płyty fermacell

Zimna i głośna prodłoga to problem nie tylko budynków mieszkalnych, ale także użyteczności publicznej, w tym szkół czy placówek służby zdrowia, a także budynków biurowych. A do wyeliminowania właśnie tych problemów służy gipsowo-włóknowa, lekka płyta fermacell, która z powodzeniem zastępuje tradycyjne wylewki, zwłaszcza na stropy monolityczne, lekkie stropy stalowe i drewniane, czy nawet kraty WEMA. Płyta fermacell znajduje zastosowanie zarówno w budynkach nowych, jak i poddawanym modernizacji czy rewitalizacji. W przypadku starych budynków z drewnianymi stropami belkowymi fermacell jest najczęściej jedynym rozwiązaniem, umożliwiającym kontynuację prac remontowych i modernizacyjnych bez wcześniejszego demontażu poszycia lub elementów konstrukcyjnych stropów, które zazwyczaj mają ograniczoną wytrzymałość. Płyta fermacell pozwala na:

  • uzyskanie równej, jednolitej i wytrzymałej płaszczyzny pod każdy rodzaj posadzki.
  • poprawę izolacyjności termicznej budynku,
  • podwyższenie izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych i wyciszenia podłogi,
  • poprawę ochrony przecipożarowej (płyta fermacell jest materiałem niepalnym).
  • wyrównanie wysokości,
  • stworzenie dodatkowej powierzchni użytkowej.

Pozostałe kursy:

Płyta fermacell 2E 22 - jak jest zbudowana?

Płytę fermacell, czyli element jastrychowy, tworzą dwie, przesunięte względem siebie o 5 cm i sklejone fabrycznie płyty gipsowo-włóknowe. Wymiary każdej z płyt to 50x150 cm, grubość 12,5 mm (całość ma grubość 25 mm i powierzchnię 0,75 m²). Przesunięcie płyt tworzy odpowiednią zakładkę (felc), dzięki której możliwe jest klejenie krawędzi kolejnych elementów, układanych na stropie jednym ciągiem. Rozwiązanie umożliwia szybkie dopasowanie suchego jastrychu i daje trwałe połączenie systemowe. Dzięki niemu nawet w miejscu łączenia się spoin zapewniona jest wysoka odporność na obciążenia punktowe. Elementy jastrychowe fermacell przenoszą obciążenia 0,8–1,5 kN/punkt czyli ok. 8000–15000 kN/m².
W przypadku płyty 2E 22 i zastosowania w obiekcie użyteczności publicznej konstrukcja jastrychu wygląda następujco: 2 x 12,5 mm płyta gipsowo-włóknowa. W przypadku konieczności wyrównania podłoża stosuje się podsypkę wiązaną fermacell grubości 40-200 mm, matę tekturową typu plaster miodu fermacell grubości 30 lub 60 mm i/lub podsypkę wyrównującą fermacell maksymalnej grubości 60 mm.

płyta feracell
Autor: fermacell Płyta gipsowo-włóknowa fermacell, element jastrychowy
płyta fermacell 2 E 22 zastosowana w hali sportowej
Autor: fermacell Przykład zastowania suchego jastrychu - płyt fermacell 2 E 22

Montaż płyt fermacell

Sposób montażu i optymalny format płyt bardzo skracają czas wykonania podłogi, a dodatkową zaletą suchej technologii jest możliwość natychmiastowego poruszania się po powierzchni podłogi oraz przystąpienie do prac posadzkowych zaraz po stwardnieniu kleju, łączącego poszczególne elementy, co w przypadku budynków użyteczności publicznej jest cenną właściwością.
W systemie fermacell występują też elementy z fabrycznie wbudowaną dodatkową warstwą izolacji akustycznej grubości 10 mm z miękkiej płyty pilśniowej lub twardej wełny mineralnej oraz elementy z izolacją termiczną z pianki PS grubości 20–60 mm. Ich zastosowanie eliminuje, występujące w innych technologiach, czynności związane z izolacją stropów i w istotny sposób zmniejsza nakład pracy. W zabudowie podłogowej fermacell wykorzystuje się także kruszywo z lekkiego gazobetonu. Stosowane jest ono do niwelacji nierównych powierzchni stropów oraz wyrównania różnic wysokości podłoża – bez ubijania i zagęszczania.

W przypadku lekkich drewnianych stropów belkowych często zachodzi potrzeba ich dociążenia w celu ograniczenia przenikania dźwięków mechanicznych. Tradycyjnie funkcję tę spełniały, kłopotliwe ze względu na czas i charakter robót, mokre wylewki cementowe. Ich zastosowanie często kolidowało z graniczną wytrzymałością stropów niedostosowanych do tak dużych obciążeń. W systemie fermacell zoptymalizowano to zagadnienie. Tekturowa mata o strukturze plastra miodu (30 mm) z wypełnieniem kruszywem mineralnym bezpiecznie dociąża drewniane. Jednocześnie, zastosowanie jej wraz z systemowymi elementami podłogowymi izolowanymi akustycznie, poprawia efekt tłumienia dźwięków mechanicznych na drewnianych stropach belkowych nawet o 34 dB.

Jak układa się suchy jastrych z płyt fermacell?

zastosowanie płyt fermacell w siłowni
Autor: fermacell Klub fitness - miejsce, w którym odpowiednie wyciszenia podłogi jest wyjątkowo ważne, a z zastosowaniem płyt podłogowych fermacell jest to możliwe
Płyty podłogowe fermacell w budynku służby zdrowia
Autor: fermacell Płyty podłogowe fermacell sprawdzają się również w nowo budowanych, jak i modernizowanych budynkach służby zdrowia
Partnerzy

Marka Fermacell oferuje kompletne systemy suchej zabudowy z płyt gipsowo-włóknowych

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej