Płytki gipsowe jako dekoracja ścian. Jakie są rodzaje płytek gipsowych, jak je właściwie układać?

2019-06-10 13:50
płytki gipsowe imitujące kamień
Autor: Getty Images Płytki gipsowe imitujące łupek - przykładowy wzór. Zaletą płytek gipsowych jest niewielki ciężar i łatwość obróbki

Płytki gipsowe imitują kamień naturalny lub cegłę. Układanie płytek gipsowych jest łatwiejsze niż ich naturalnych pierwowzorów. Ponadto płytki gipsowe są tańsze. Tym, którym podobają się dekoracje ścienne z gipsu, podpowiadamy, jak je fachowo ułożyć.

Płytki gipsowe na ścianę

Płytki gipsowe mają swoich zwolenników. Chętnie wykorzystywane są jako dekoracyjna okładzina ścienna. Płytki na bazie gipsu nadają się wyłącznie do wnętrz. Najczęściej płytkami gipsowymi wykańcza się wybraną ścianę w salonie, holu, ale pojawiają się też w sypialniach czy kuchniach. Płytki gipsowe to dobry sposób na wyeksponowanie całej ściany, jej fragmentu czy też detalu architektonicznego. 

Są takie płytki gipsowe, których odróżnienie od oryginałów jest praktycznie niemożliwe. Prawidłowo ułożone i zabezpieczone nie ustępują także pod względem trwałości kamieniowi czy cegle.

Płytki gipsowe wzory

Płytki gipsowe produkowane są w wielu wzorach i wymiarach. Są wzory płytek gipsowych 3d, które wyglądają jak współcześnie produkowane cegły, również w stylu starej cegły z charakterystycznymi wyżłobieniami, rysami i ubytkami w strukturze powierzchni. Inne propozycje płytek gipsowych to imitacje kamienia naturalnego, np. łamany piaskowiec czy wapień. Formą nawiązują do dużych bloków skalnych bądź drobnych łupków.

płytki gipsowe
Autor: Marcin Czechowicz Płytki gipsowe są praktycznie nie do odróżnienia od naturalnej cegły
Ważne

Płytki gipsowe, np. cegłopodobne są lżejsze od oryginalnych - 1m² płytek gipsowych waży około 17 kg, a płytek z cegły ciętej ok. 27 kg. To duża różnica, jeśli mamy do czynienia z ograniczeniami związanymi np. z obciążeniem ściany.

płytki gipsowe cegła
Autor: Getty Images Płytki gipsowe odwzorowujące cegłę. Przykładowe wymiary cegły gipsowej to 22x6,5 cm, grubość 1cm. Płytki gipsowe można kupić od razu z fugą, co skraca czas montażu oraz koszty

Płytki gipsowe z fugą lub bez

Płytki gipsowe można kupić w wersji tradycyjnej, bez fugi, i wówczas spoinuje się je fugą przeznaczoną właśnie do tego typu okładziny. Drugą możliwością jest zakup płytek gipsowych z gotową, fabrycznie odlaną fugą. Takie rozwiązanie przyspiesza i ułatwia prace wykończeniowe.
W ofercie producentów płytek gipsowych są też gotowe narożniki, które również ułatwiają prace i dają pewność estetycznego wykończenia tych elementów.

płytki gipsowe wzór cegła
Autor: Andrzej Szandomirski Dekoracyjne płytki gipsowe idealnie nadają się do wyeksponowania ścian w salonie

Układanie płytek gipsowych

Przy układaniu płytek gipsowych ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Chodzi przede wszystkim o usunięcie starej farby, zdrapanie luźnego tynku czy jakichkolwiek warstw wykończeniowych, które mogłyby odrywać się od ściany. Oczyszczoną ścianę trzeba wyrównać i zagruntować, aby zapewnić jej maksymalną zwięzłość i pełną powierzchnię przylegania płytek gipsowych. Gotowy produkt gruntujący nanosimy na ścianę pędzlem i pozostawiamy do wyschnięcia na 24 godziny.

Do przyklejania płytek gipsowych potrzebne są:

  • szpachelka z zębami,
  • piłka do drewna do cięcia płytek gipsowych,
  • tarka,
  • poziomnica,
  • miarka i ołówek,
  • klej do płytek gipsowych

Przy klejeniu płytek gipsowych na ścianie obowiązują podobne zasady, jak przy układaniu płytek ceramicznych

1. W pierwszej kolejności montuje się narożniki. Montaż płytek gipsowych zaczyna się od dołu, wyznaczając poziom poziomnicą. Płytki gipsowe zaleca się dobierać z kilku kartonów, aby ujednolicić powierzchnię kolorystycznie.

Przed przyklejeniem tył każdej płytki należy przetrzeć tarką do styropianu, aby usunąć z niej nalot gipsowy powstały w trakcie produkcji.

2. Klej do płytek gipsowych nakłada się pacą zębatą bezpośrednio na podłoże lub na płytkę (na około 80% jej powierzchni). Warstwa kleju nie powinna być grubsza niż 3-4 mm. Płytkę należy docisnąć do podłoża i lekko nią poruszyć na boki.
Najlepszy efekt uzyskuje się, klejąc kolejne rzędy płytek z przesunięciem o 1/2 szerokości płytki względem poprzedniego rzędu.

3. Po około dwóch tygodniach od zakończenia prac powierzchnię płytek dobrze jest zaimpregnować specjalnym preparatem - ułatwi on utrzymanie powierzchni w czystości. Impregnatem można spryskać ścianę z płytek gipsowych, używając tradycyjnego spryskiwacza.

płytki gipsowe czarna cegła
Autor: Tomasz Bardadin Płytki gipsowe występują w wielu wzorach i kolorach, ale można też je pomalować na wybrany kolor samemu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej