Stara cegła na ścianie - instrukcja układania płytek typu stara cegła krok po kroku
Cegła na ścianie, zwłaszcza ta stara lub też stylizowana na starą, jest niezwykle dekoracyjna. Choćby jedna, ale dominująca ściana ze starej cegły potrafi odmienić wnętrze. Aby jednak ściana ze starej cegły była trwała, trzeba zgłębić technikę jej wykonania. Ważny jest wybór odpowiednich produktów chemii budowlanej, przeznaczonych do układania starej cegły.
Cegła z rozbiórki czy płytki ze starej cegły?
Cegła, właśnie ta niepowtarzalna, stara, bardzo często jest wykorzystywana w aranżacji wnętrz. Warto wiedzieć, że stara cegła to nie tylko cegła z rozbiórki czy cegła, którą otrzymamy po skuciu tynku w starych ceglanych murach. Ścianę z cegły można wykończyć także płytkami wyciętymi ze starej cegły.
Z kupieniem oryginalnej starej cegły nie ma najmniejszych kłopotów. Jest wiele firm, które specjalizują się w pozyskiwaniu autentycznej starej cegły pochodzącej chociażby z rozbiórki historycznych budynków. Takie stare cegły z odzysku są starannie czyszczone z resztek tynku, zaprawy i specjalnie przygotowywane do ponownego użyciu. Stara cegła rozbiórkowa może być również maszynowo cięta na płytki, które łatwiej układa się na ścianach. Wiele producentów oferuje również cegły czy płytki stylizowane na stare, z nierówną, surową fakturą. Cegły czy płytki z cegły można chociażby zamówić przez internet. Niektóre firmy na swoich stronach zapewniają kalkulatory, które po podaniu wysokości i szerokości ściany, obliczają potrzebną ilość cegieł.
Z cegieł rozbiórkowych wycina się płytki proste, które mają wymiary takie jak cegła, np. 24 x 12 cm. Najlepsze, najmocniejsze, najtrwalsze są te wycięte z części licowej cegieł klinkierowych. Ale takie płytki są rzadkie i drogie. Najczęściej obcina się obie strony boczne (wozówki) cegieł, które są znacznie węższe od lica. Wtedy wymiary płytek to 24-25 x 6-7 cm.
Zdarza się, że cegły są krojone na plastry wzdłuż główki – wtedy powstają płytki mini o wymiarach 11-12 x 6-7 cm. Do wykonywania okładzin potrzebne są też narożniki, które mogą być długie lub krótkie – z główką i całą wozówką lub tylko jej fragmentem, np. połową.
Warto poznać technikę układania starej cegły, wiedzieć, jakich materiałów użyć i jak je zastosować. Również jakie narzędzia będą potrzebne do wykończenia ściany starą cegłą.
Układanie starej cegły krok po kroku
Zanim przystąpimy do zasadniczego etapu prac, jakim jest przyklejanie płytek ze starych cegieł, trzeba odpowiednio przygotować wybraną ścianę. To bardzo ważny etap, który wpływa na trwałość okładziny z ceglanych płytek. W przypadku pozostałości farby lub tapety należy je usunąć. Z kolei ścianę pomalowaną farbą olejną trzeba zmatowić grubym papierem ściernym (np. 40).
Oczyszczoną ścianę gruntujemy płynem z piaskiem kwarcowym - zapewni to lepszą przyczepność. W przypadku tynku cementowo-wapiennego lub gipsowego, czyli podłoży chłonnych, polecanym gruntem jest grunt do podłoży chłonnych.
- Czytaj też: Płytki gipsowe jako dekoracja ścian. Jakie są rodzaje płytek gipsowych, jak je właściwie układać?
Jeśli stwierdzimy, że podłoże jest w dalszym ciągu mało przyczepne, należy nanieść dodatkowo cienką warstwę kleju, np. do płytek.
Przygotowanie układu płytek ze starej cegły
Płytki ze starej cegły mogą różnić się wielkością - warto zmierzyć kilka płytek z różnych partii i uśrednić ich wymiary. Trzeba też przemyśleć rodzaj wiązania starej cegły na ścianie, choć najbardziej klasycznym i najczęściej stosowanym jest wiązanie tzw. dzikie. W tym układzie przycięte płytki, udające główki starej cegły, rozmieszczamy nieregularnie w każdej warstwie - ok. 5 główek na 1 m².
Od góry odmierzamy kolejno: długość płytki, szerokość fugi (ok. 1 cm), dalej ponownie długość płytki, szerokość fugi i tak dalej... oznaczając każdy kolejny pomiar. Zarówno na górze, jak i na dole ściany powinna "wypaść" cała płytka.
Przygotowanie zaprawy do płytek typu stara cegła
Sprawdzonym produktem do klejenia płytek ze starych cegieł jest niepyląca zaprawa weber ZP418. Przygotowujemy ją zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Szykujemy tyle zaprawy, ile wykorzystamy w podanym na opakowaniu czasie otwartym, czyli w czasie, w którym zaprawa zachowuje swoje właściwości wiążące. Po pierwszym wymieszaniu (wiertarką z mieszadłem) trzeba odczekać ok. 5 minut i ponownie wymieszać - w ten sposób zaprawa zachowa właściwości.
- pacy zębatej,
- wiadra,
- wiertarki z mieszadłem,
- wysokoelastycznej zaprawy,
- rękawiczek lateksowych - nie przyczepia się do nich zaprawa, zatem nie będziemy brudzić lica płytek
- poziomnicy, najlepiej laserowej - promień lasera posłuży do wyznaczania dolnej granicy pierwszej warstwy płytek
Stara cegła - klejenie płytek
Przyklejanie płytek ze starej cegły zaczynamy od górnego narożnika. Zaprawę nanosimy zarówno na ścianę, jak i płytkę za pomocą pacy zębatej. Płytkę dociskamy do ściany, delikatnie nią poruszając, aby równomiernie rozłożyła się zaprawa.
Zazwyczaj podczas układania dekoracji ze starej cegły konieczne jest przycięcie płytek. Do tego używa się przecinarki lub szlifierki kątowej. Płytkę nacinamy od wewnętrznej strony, a następnie ją łamiemy. Taka technika pozwala zachować nieregularny, naturalny wygląd cegły.
Stara cegła fugowanie
Do fugowania dekoracji ze starej cegły polecane są zaprawy zabezpieczone przed przebarwieniami. Zawierają tras, który ogranicza powstawanie wykwitów na powierzchni, są mrozoodporne. Takie zaprawy dadzą też bardziej szorstką powierzchnię, która lepiej pasuje do starej cegły.
Po wymieszaniu fugi z wodą powinniśmy otrzymać konsystencję masy półsuchej, wówczas nie będzie brudzić płytek.
Fugowanie rozpoczynamy od góry, od spoin poziomych. Następnie wypełniamy szczeliny pionowe. W przypadku układania płytek na zewnątrz, fugę wypełniamy w całości, aby w razie deszczu woda nie wpadała w zagłębienia. W pomieszczeniach zalecana jest fuga niepełna - wygląda ładniej.
Do fugowania starej cegły we wnętrzu stosujemy zaprawę do wnętrz. Po wstępnym związaniu fugi przecieramy ją końcem ołówka budowlanego lub miękką szczoteczką.
Stara cegła - czyszczenie i impregnacja
Na koniec ścianę przecieramy suchym pędzlem lub szczotką - usuwamy w ten sposób resztki fugi z lica cegieł.
Po całkowitym wyschnięciu ściany, a trwa to około dwóch tygodni, cegły wraz z fugami zabezpiecza się impregnatem (impregnatem do płytek klinkierowych). Czynność wykonuje się dwukrotnie.