Płyty gipsowo-włóknowe. Zastosowanie płyt gipsowo-włóknowych. Jak je montować?
Płyty gipsowo-włóknowe mają szerokie zastosowanie przy wykańczaniu i aranżacji wnętrz. Konstrukcja płyt usprawnia ich montaż. W czasie montażu płyt gipsowo-włóknowych nie powstają żadne odpady.
W artykule:
- jakie zastosowanie mają płyty gipsowo-włóknowe,
- jak montuje się płyty gipsowo-włóknowe z krawędzią TB,
- w jaki sposób wykańcza się płyty gipsowo-włóknowe
Zalety płyt gipsowo-włóknowych
Płyty gipsowo-włóknowe są wytrzymałe, chronią przed wilgocią i odznaczają wysoką klasą odporności na ogień. Dzięki zastosowaniu frezowanej krawędzi montaż płyt gipsowych jest łatwiejszy i przebiega szybciej. Daje też gwarancję równej powierzchni ścian i sufitów. Ponadto ułatwia szpachlowanie wkrętów i siatki w profilowanej krawędzi. W trakcie montażu płyt gipsowo-włóknowych nie pozostają żadne odpady.
Zastosowanie płyt gipsowo-włóknowych
Systemy suchej zabudowy sprawdzają się jako materiał wykończeniowy domów jedno- i wielorodzinnych, a także obiektów o charakterze publicznym i komercyjnym. Płyty gipsowo-włóknowe, ze względu na swoją uniwersalność, mogą znaleźć zastosowanie praktycznie w całym procesie budowlanym wewnątrz budynku, m.in. jako:
- konstrukcje ścian działowych i nośnych,
- zabudowa małych i wielkopowierzchniowych poddaszy,
- montaż skomplikowanych konstrukcji aranżacyjnych,
- poszycie ścian działowych i nośnych (tzw. przedścianki),
- poszycie stropów (sufity podwieszane),
- budowa kanałów instalacyjnych.
Płyty gipsowo-włóknowe dostępne są w grubościach: 10 mm, 12,5 mm oraz 15 mm. Przykładowy wymiar płyty to: 2000 x 1200 mm (4x krawędź TB).
Montaż płyt gipsowo-włóknowych z krawędzią TB
Płyty gipsowo-włóknowe można montować zarówno na ruszcie drewnianym, jak i stalowym. Profil płyt tworzy lekko skośna powierzchnia oraz ścięcie na krawędzi płyty. Dwie płyty z krawędzią TB łączy się zawsze na styk. Mocowanie wykonuje się za pomocą standardowych wkrętów i w typowych rozstawach osiowych. Poleca się zastosowanie płyt o wysokości ściany.
Przy poszyciu wielowarstwowym należy stosować jako pierwszą warstwę płyty bez krawędzi TB łączonej na styk. Drugą warstwę płyt należy przymocować klamrami niezależnie od konstrukcji wsporczej bezpośrednio do pierwszej warstwy płyt o grubości 12,5 mm. Jeśli jako pierwszą warstwę stosuje się płyty gipsowo-włóknowe grubości 10 mm, należy przyśrubować drugą warstwę bezpośrednio do konstrukcji nośnej. Przesunięcie spoin między pierwszą a drugą warstwą musi wynosić co najmniej 200 mm.
Autor: fermacell
1. Montaż płyt gipsowo-włóknowych z krawędzią TB na ruszcie z profili stalowych
Spoinowanie płyt gipsowo-włóknowych
Połączenie płyt zbroi się taśmą wzmacniającą, którą nakleja się na spoinę. Zaleca się użyć masy szpachlowej - wciskając ją przez oka taśmy wzmacniającej do spoiny. W ten sposób frezowana krawędź płyty dobrze wypełni się masą szpachlową. Alternatywnie można zastosować usztywniające taśmy papierowe lub z włókna szklanego o szerokości 50 lub 60 mm. Należy je włożyć do spoiny przy pierwszym spoinowaniu. Po wyschnięciu masy szpachlowej przystępuje się do kolejnej (finalnej) fazy szpachlowania.
Tak wykonana sucha zabudowa jest gotowa do nałożenia dowolnej ostatniej warstwy wykończeniowej.
Autor: fermacell
4. Połączenia płyt zbroi się taśmą wzmacniającą fermacell TB
Płyty gipsowo-włóknowe o krawędzi frezowanej TB mają szerokie zastosowanie przy wykańczaniu i aranżacji wnętrz. Dzięki konstrukcji płyt montuje się je łatwo i szybko. Równie łatwe jest spoinowanie płyt, a efektem końcowym są idealnie równe powierzchnie ścian i sufitów.