Sufity podwieszane. Rodzaje sufitów podwieszanych i zastosowanie
Sufity podwieszane ukrywają instalacje, obniżają pomieszczenia, poprawiają akustykę pomieszczeń. Panele sufitowe różnią się przede wszystkim rodzajem krawędzi, który warunkuje sposób montażu, a ten z kolei wpływa na efekt wizualny wykończonego sufitu. Jakie są typy krawędzi sufitów podwieszanych? Gdzie wykorzystuje się poszczególne rodzaje sufitów podwieszanych?
Sufity podwieszane są skutecznym sposobem na ukrycie pod stropem wszelkiego typu instalacji (instalacji elektrycznej, wentylacyjnej) i osiągnięcie optymalnej akustyki pomieszczenia. Różnią się sposobem wykończenia krawędzi poszczególnych paneli. Pod tym właśnie względem sufity podwieszane można podzielić na trzy grupy: panele sufitowe z konstrukcją widoczną (A), z konstrukcją widoczną częściowo (E) oraz sufity, których konstrukcja jest całkowicie ukryta (X).
Sufity podwieszane z krawędzią A - konstrukcja widoczna
Sufity podwieszane z tą właśnie krawędzią są najekonomiczniejsze i najbardziej uniwersalne. Płyty sufitowe produkowane są w różnych wymiarach, np. 600x600 mm i 1200x600 mm, i różnych kolorach.
- Czytaj też: Montaż sufitu podwieszanego. 5 wytycznych, których nie można pominąć przy montażu sufitu
Sufity podwieszane z krawędzią A montowane są od góry na standardowej konstrukcji typu T24. Sposób montażu tego typu paneli jest łatwy, podobnie jak ich demontaż, np. w przypadku konieczności dostania się do instalacji ukrytych w przestrzeni sufitowej. Panele sufitowe mają proste krawędzie, co również ułatwia prace montażowe. Jeśli potrzebne jest docięcie modułów, wystarczy użyć tradycyjnego nożyka do tapet.
Tego rodzaju sufity podwieszane przeznaczone są do montażu we wnętrzach, w których estetyka wykończenia nie ma aż tak dużego znaczenia. Znajdują zastosowanie w pomieszczeniach biurowych, obiektach medycznych i edukacyjnych, a także urzędach, placówkach handlowych i usługowych. Ten typ sufitów podwieszanych stosuje się też w serwerowniach i zapleczach technicznych.
Polecany artykuł:
Sufity podwieszane z krawędzią E - panele sufitowe profilowane, konstrukcja częściowo ukryta
Sufity podwieszane z krawędzią E są estetyczniejsze. Poszczególne kasetony sufitowe mogą być układane w różnej odległości od siebie - 15 lub 24 mm. Dzięki temu uzyskuje się efekt cienia, co przy odpowiedniej aranżacji wpływa na wystrój wnętrza. Panele sufitowe mogą być zakończone krawędzią ostrą, pionową lub skośną, co daje większe możliwości aranżacyjne w pomieszczeniu.
Kasetony z krawędzią E łatwo się montuje i demontuje. Instalowane są od góry na konstrukcji typu T24. Tym, co może sprawiać trudność, jest ich przycinanie pod skosem - warto w tym przypadku użyć specjalnego noża z oferty producentów sufitów podwieszanych.
Produkt wykorzystuje się w nowoczesnych biurach, hotelach, sklepach i placówkach medycznych.
Sufity podwieszane z krawędzią X - sufity o wyglądzie monolitycznym
Panele sufitowe z krawędzią X montowane są na styk, dzięki czemu elementy konstrukcyjne nie są widoczne. Ponieważ montaż i demontaż płyt odbywa się od dołu, mogą być mocowane bardzo blisko stropu, w odległości nawet 62 mm. Nie ma konieczności zapewnienia tu dodatkowej przestrzeni między stropem a konstrukcją nośną - ma to znaczenie szczególnie w niskich pomieszczeniach.
Sufity podwieszane (X) dostępne są standardowo w kolorze białym, a opcjonalnie także w 34 innych kolorach. Produkowane są w wymiarach: 600x600 mm, 1200x600 mm, 1800x600 mm. Panele sufitowe łatwo jest zdemontować i w razie potrzeby dostać do instalacji.
System montażu sufitu podwieszanego daje jednolitą powierzchnię, bez widocznego podziału na poszczególne panele. Tym rodzajem sufitów podwieszanych wykańcza się wnętrza reprezentacyjne: recepcje, hole, sale czy nowoczesne biura. Sufity podwieszane o krawędzi X najlepiej prezentują się na dużych powierzchniach.