Systemy suchej zabudowy NIDA
Siniat, dawniej Lafarge Gips, oferuje szereg systemów do zastosowania w suchej zabudowie takich jak ścianki działowe, okładziny ścienne, sufity podwieszane i okładziny sufitowe, poddasza oraz obudowy konstrukcji nośnych budynków i pionów instalacyjnych. Systemy NIDA to najwyższy standard wykonania, jakość oraz innowacyjność.
Ścianki działowe
Ściany działowe to najbardziej popularne zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych. Mogą pełnić funkcje rozdzielenia pomieszczeń, stanowić barierę ogniochronną lub izolować akustycznie i termicznie. W specjalnych systemach ścian kinowych można budować ścianki działowe do wysokości 26 m.
Okładziny ścienne
Płyty gipsowo-kartonowe można stosować do obudowy od wewnątrz nośnych i działowych ścian wewnętrznych i zewnętrznych. Mają one szczególne zastosowanie gdy remont ma być przeprowadzony szybko i w czysty sposób. Powierzchnia suchego tynku jest gładka i tworzy doskonałe podłoże do dalszych prac wykończeniowych.
Sufity podwieszane i okładziny sufitowe
Sufity podwieszane są drugim najbardziej popularnym zastosowaniem płyt gipsowo-kartonowych. Mogą pełnić funkcję estetycznego ukrycia instalacji lub elementów konstrukcji stropu. Mogą również pełnić barierę ogniochronną lub izolować termicznie i akustycznie dwa znajdujące się pod sobą pomieszczenia.
Poddasza
Płyty gipsowo-kartonowe są idealnym materiałem wykończeniowym na poddaszach, gdyż pozwalają na ukrycie konstrukcji więźby dachowej oraz zamocowanie warstwy materiału izolacyjnego w przestrzeni między krokwiami.
Obudowy konstrukcji nośnych budynków
Systemy obudowy słupów i belek (stalowych lub drewnianych) stosuje się najczęściej do zakrycia konstrukcji nośnej budynku. Systemy te pełnią dwie funkcje: dekoracyjną, zakrywając nie zawsze elementy konstrukcyjne oraz ogniochronną, zabezpieczając te elementy przed działaniem ognia przez określony czas.
Obudowy pionów instalacyjnych
Systemy obudowy pionów instalacyjncyh stosuje się najczęściej w celu ukrycia tych pionów, występujących w każdym budynku bez względu na jego funkcję i przeznaczenie. Z uwagi na możliwość przenoszenia dymu lub ognia z kondygnacji objętej pożarem na inne poziomy budynku, piony instalacyjne biegnące zwykle przez wszystkie piętra budynku, muszą być odpowiednio zabezpieczone.