VECTOR - klasyczna forma, nowe możliwości
Cechą sufitów podwieszanych są widoczne linie podziału. Projektanci zapragnęli jednak sufitów o niewidocznej konstrukcji, które zachowają tradycyjne zalety - łatwy dostęp do przestrzeni powyżej i możliwość szybkiego demontażu.
Klasyka i nowoczesność
Klasyczne płyty sufitu podwieszanego układane są na ruszcie od góry. Nad jego powierzchnią można było ukryć instalacje i urządzenia, np. klimatyzacyjne - ale zawsze wysokość, na której zawieszony był ruszt musiała umożliwić mocowanie tam płyty sufitowej. W wielu jednak projektach opisywana przestrzeń jest ograniczana do minimum, co powoduje, że dostęp do niej - przy montażu i serwisie - staje się wtedy utrudniony.
Dla zaspokojenia specyficznych oczekiwań opracowano odmienny system podwieszania z wykorzystaniem płyt z krawędziami o nazwie Vector. Umożliwiają one swobodny montaż płyty od dołu, a w związku z tym, również szybkie i efektywne przeprowadzenia prac serwisowych. W przypadku instalacji płyt z krawędzią Vector nie trzeba dodatkowej przestrzeni ponad sufitem podwieszanym, a jedynie takiej, jaka jest ze względów praktycznych niezbędna do zawieszenia rusztu sufitowego (minimum to 8 cm!!!). W rzeczywistości oprawy oświetleniowe i elementy systemu wentylacyjnego mogą wymagać więcej miejsca w przestrzeni nadsufitowej i to one będą wyznaczały jej rzeczywistą wysokość.
Gama produktów z krawędzią Vector umożliwia wybór materiału, który można dobrać optymalnie do zaprojektowanego wystroju pomieszczenia - od gładkiej powierzchni płyt Ultima i Optima (sufity mineralne) lub Axal (sufity metalowe), do ciepłego wykończenia drewnem (sufity z płyt Madera). Właściwości poszczególnych płyt spełniają również różnorodne, wysokie wymagania projektantów. Wyróżniają się one między innymi: odbiciem światła do 88%, co gwarantuje komfort wizualny dla użytkowników i oszczędność energii. Odporność na wilgotność względną powietrza do 95% umożliwia czyszczenie/mycie sufitu. Ponadto płyty Axal Vector są dostępne z powłoką antybakteryjną Orcal Bioguard w kalsie czystości (cleanroom) ISO 3. Pozwala to stosować je w szpitalach, przychodniach laboratoriach itp.
Autor: Armstrong Building Products
Kluczem jest krawędź
Do podwieszenia sufitu używa się standardowego systemu zawieszenia Trulok Prelude 24 mm. Nie wymaga on żadnych dodatkowych uzupełnień. Pod pewnymi warunkami można nawet wykorzystać starą, istniejącą już konstrukcję. Cechą charakterystyczną, z której wynika możliwość "oddolnego" zakładania płyty są 3 rodzaje krawędzi. Krawędź ze szczeliną dostępu (na rysunku oznaczona jako "A") ma dwustopniowe wcięcie (wskazuje ją strzałka nadrukowana na tylnej stronie płyty). Krawędź tę zakłada się na profil rusztu jako pierwszą. Podobnie, gdy chcemy zdjąć płytę z rusztu, unosi się ją jako pierwszą. Krawędź ze szczeliną mocującą (oznaczona jako "B") wyposażone jest w pojedyncze wcięcie, które utrzymuje przeciwległy bok płyty i wyrównuje ją w kierunku A-B. Zamontowane płyty opierają się na ruszcie tylko tymi dwoma krawędziami. Pozostałe dwa brzegi mają krawędzie wycięte od góry, aby mogły być wprowadzone pomiędzy profile rusztu sufitowego. Prawidłowy montaż pozwala na ukrycie konstrukcji i pozostawienie między płytami tylko szczeliny o szerokości 6 milimetrów (patrz rysunek).
Jak mnie słyszysz?
Sufity z krawędzią Vector mają jeszcze jedną, bardzo ważną cechę. Z ich pomocą, nie zmieniając układu sufitu podwieszanego i konstrukcji nośnej, można skutecznie poprawić komfort akustyczny pomieszczenia. Właściwe ukształtowanie przestrzeni akustycznej pozwoli na właściwe rozchodzenie się dźwięku w danym pomieszczeniu. Albo wręcz przeciwnie, zagwarantuje poufność rozmów i wyeliminuje zakłócenia akustyczne.
-
Płyty Optima znakomicie nadają się do biur o dużej powierzchni typu call center i otwartych pomieszczeń biurowych.
-
Płyty Ultima - do pomieszczeń biurowych przedzielonych ściankami działowymi oraz sal konferencyjnych.
-
Płyty Madera - do holów i poczekalni hotelowych
-
Płyty Axal - do poczekalni i ciągów komunikacyjnych.
Vector - nowe możliwości
Odmienny sposób montażu poszerzył krąg pomieszczeń, w których bez kłopotów - a z korzyścią dla nich samych - można założyć sufity podwieszane. W zasięgu ręki projektantów i architektów pojawiły się modułowe neutralne, harmonijne sufity podwieszane - o delikatnym, spokojnym rysunku i zminimalizowanym klasycznym podziale sufitu.