Wykończenie ścian - tynk wapienny jak trawertyn
Włoscy specjaliści od aranżacji wnętrz proponują na efektowne wykończenie ściany tynkiem mineralnym, wiernie oddającym wygląd kamienia naturalnego. Palladiano Travertino to imitacja klasycznego trawertynu.
Trawertyn na ścianie
Tradycja wykorzystywania trawertynu do dekorowania wnętrz mieszkalnych sięga czasów starożytnych. Trawertyn, ze względu na walory dekoracyjne, używany był do wznoszenia ścian reprezentacyjnych budowli oraz do wyrobu posągów i waz. Stały się one źródłem inspiracji dla projektantów wykończenia ścian z włoskiej firmy Rival, którzy stworzyli produkt dekoracyjny wiernie oddającego wygląd trawertynu. Efektem ich poszukiwań jest tynk mineralny (wapienny) Palladiano Travertino.
Tynk ma postać proszku i przeznaczony jest do stosowania wewnątrz pomieszczeń. Można z niego tworzyć fantazyjne imitacje trawertynu jako wykończenie ścian i sufitów. Otynkowane powierzchnie można wykończyć kolorystycznie z użyciem tradycyjnych farb do wnętrz lub za pomocą innych technik dekoracyjnych.
Wykończenie ścian tynkiem mineralnym Palladiano Travertino charakteryzuje wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie mikroorganizmów. Produkt spełnia restrykcyjne normy dotyczące dopuszczalnej zawartości lotnych związków organicznych, w związku z czym jest bezpieczny dla środowiska naturalnego i użytkownika. Wydajność produktu uzależniona jest od grubości nałożonej na ścianę warstwy i wynosi od 0,5 do 1 m2/kg (przy dwuwarstwowej aplikacji). Jest dostępny w opakowaniu 20 kg.
Sztuczny trawertyn – krok po kroku
Podłoże musi być suche i czyste, wolne od pyłu, tłuszczu, mikroorganizmów i substancji wodorozpuszczalnych. Tak przygotowaną powierzchnię należy zagruntować podkładem kwarcowym Isolmur Quartz i odczekać ok. 12 godzin. Następnie 20 kg proszku miesza się z ok. 5 l wody aż do uzyskania konsystencji jednolitej masy szpachlowej (przydatność przygotowanej w ten sposób masy wynosi maks. 1 godzinę).
Masę należy nałożyć cienką warstwą z użyciem metalowej pacy i rozprowadzić równomiernie na powierzchni. Po upływie ok. 12 godz. nanosi się następną warstwę w celu wyrównania powierzchni. Następnie na półsuchej warstwie należy wykonać wzór za pomocą szpachelki i wygładzić całą powierzchnię metalową pacą. W narożnikach zaleca się użycie narzędzia o zaokrąglonych krawędziach.
Do uzyskania ostatecznego efektu dekoracyjnego na ścianie można wykorzystywać rozmaite techniki nadawania koloru. Istnieje możliwość zabezpieczenia dekoracji odpowiednim preparatem, np. Calce Pulita lub Cera Dell’Artigiano marki Rival.