Wykonywanie jastrychów anhydrytowych

2008-06-02 14:06
Wykonywanie jastrychów anhydrytowych
Autor: brak danych

Wykonywanie podkładu anhydrytowego należy zacząć od odpowiedniego przygotowania podłoża, usuwając luźne części, zmiatając pył i kurz. Następnie, w zależności od typu podkładu, wykonuje się warstwy: sczepiającą oraz rozdzielającą lub wodochronną.

Warstwę sczepną wykonuje się przez pokrycie podłoża środkiem gruntującym. Warstwą rozdzielającą lub wodochronną może być folia polietylenowa (PE) grubości min. 0,2 mm. Folia powinna być rozłożona równo, bez fałd i załamań. Na przylegające ściany wywija się ją na wysokość równą grubości przyszłej podłogi. Aby zapewnić szczelności tej warstwy, poszczególne pasy folii powinny być ze sobą połączone metodą zgrzewania lub za pomocą taśmy klejącej, z zastosowaniem min. 10 cm zakładów.

 

Przy ścianach należy wykonać dylatacje izolacyjne. Ponadto, w zależności od wielkości pomieszczenia, trzeba podzielić je dylatacjami pośrednimi na poszczególne pola robocze. W przypadku jastrychów "pływających", a także systemów z ogrzewaniem podłogowym, układa się następnie płyty izolacji akustycznej lub termicznej. Układa się je mijankowo i muszą dokładnie przylegać do siebie. Płyty muszą dociskać do ściany umieszczone tam wcześniej izolacyjne przekładki dylatacyjne. Na płytach wykonuje się warstwę ochronną z folii PE. Warstwa ta musi być wykonana jako szczelna, aby uniemożliwić wnikanie ciekłej masy pomiędzy płyty izolacji termicznej/akustycznej. Folię należy wywinąć na ściany na wysokość nieco większą od grubości wykonywanego podkładu.

 

Kolejnym krokiem jest określenie poziomu, do którego będzie wylewany podkład. Można go wyznaczyć, używając poziomicy laserowej, niwelatora laserowego, przenośnych reperów wysokościowych itp. Górny poziom wylewki zaznacza się często na ścianach i słupach (jeśli występują), a następnie przenosi na repery znajdujące się na obszarze roboczym.

Przed przystąpieniem do wylewania jastrychu trzeba dla mieszanki ustawić odpowiedni poziom dozowanej wody, aby uzyskać prawidłową konsystencję masy. Konsystencję tę sprawdza się metodą rozlewu - 1 litr zaprawy umieszcza się w konsystometrze, zwanym też krążkiem rozlewu (jest to walec o średnicy 70 mm i pojemności 1 l) i wykonuje rozlew na płycie z pleksiglasu o wymiarach 50x50 cm. Średnica otrzymanego koła powinna wynosić 34-38 cm. Konsystencję materiału należy kontrolować także podczas wylewania masy.

 

Do wyznaczonego poziomu mieszankę należy rozlewać w sposób ciągły, bez przerw technologicznych.

 

Świeżo rozlaną masę anhydrytową trzeba rozprowadzać za pomocą metalowego drążka (tzw. sztangi) ruchem oscylacyjnym (podnosząc i opuszczając drążek) wzdłuż i w poprzek wylanej powierzchni. Czynność ta powoduje, że materiał zaczyna się samoczynnie poziomować i odpowietrzać. Po wylaniu pola technologicznego usuwa się repery i wykonuje ostateczne odpowietrzenie przy użyciu metalowej sztangi.

Wylewkę anhydrytową trzeba przez 2 dni od jej wykonania chronić przed: nadmiernym nasłonecznieniem, zbyt wysoką temperaturą, przeciągami i wodą. Po upływie tego czasu można zacząć delikatnie przewietrzać pomieszczenie.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej